Başlangıç / Gebelik / Gebelik Çantasında Neler Olmalı?

Gebelik Çantasında Neler Olmalı?

Gebelik çantasında neler olmalı? Gebelik çantası hamile kadınlar için son derece önemlidir. Ani gelişen doğum vakalarında doğum çantası hazırda beklemelidir. Son güne ve son ana geldiğinizde eğer hazırda bir çantanız yoksa muhakkak sıkıntı yaşayacaksınız demektir. Bebek doğduğunda bebeğin ve annenin ihtiyacı olan eşyalar önceden hazırda bulundurulmalıdır. Bunlar daha çok kıyafet ve havlu tarzında basit ama önemli şeylerdir. Önceden hazırlık yaptığınızda unutma ve hatırdan kaçma durum ile de karşılaşmazsınız. Aylarca aklınıza geldikçe hazırladığınız çantayı ve aldığınız eşyaları rahatlıkla doğum sonrasında kullanabilirsiniz. Bu konuda büyük bir rahatlama hissedebilirsiniz.

Doğum Çantasında Bunları Bulundurmayı Unutmayın

Doğum çantanızda aşağıda sayacağımız parçaları bulundurmaya dikkat etmelisiniz. En önemli ihtiyaçlardan itibaren sıraladık.

Bebek Takımları: Bebek için 2 ya da 3 tane takım bulundurmalısınız. Üstünü kirletme ve altını ıslatma durumuna karşı kalacağınız gün sayısına göre bebek takım sayısını ayarlayabilirsiniz.

Battaniye: yine önemli parçalardan biri de bebek battaniyeleridir. Bunun için mevsim şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Bir adet ince mevsimlik ya da penye 1 adet de daha kalın ya da örgü battaniye bulundurmanız faydalı olacaktır.

Zıbınlar: Doğum çantasında bulundurulması gereken diğer bir parça da zıbınlar ya da çıt çıtlı badilerdir. Bunlarda 2, 3 tane bulundurabilirsiniz.

Tulumlar: Tulumların sayısı da 1 veya 2 olabilir. Sizin tercihinize göre sayı belirlenebilir.

Eldivenler: İsterseniz bütün bunları hastane çıkışları için hazırlanan setlerden alarak tamamlayabilirsiniz. Onların içinde eldiven de bulunacaktır. Setleri kontrol ederek içlerinde neler bulunduğuna bakarsınız. Saydıklarımızdan eksik olan varsa ona göre tamamlayabilirsiniz. Yani hastane setlerini aldığınızda pek çok şeyi tek seferde edinebilirsiniz.

Şapkalar: yine şapkalar da hastane setlerinde bulunan parçalardır. Siz yine de isterseniz bu parçaları kendiniz tamamlayabilirsiniz.

Çoraplar: Çorapları da kendiniz alabilirsiniz. Yine setlerde çoraplara rastlayabilirsiniz.

Islak Mendiller ve Bebek Bezleri: Bunlar da yen son derece önemli parçlardır. Giyimden sonra önemli ihtiyaçlardır. Siz her duruma karşı 10 ya da 15 tane bulundurabilirsiniz. Seçeceğiniz bezler yeni doğan bezleri olmalıdır. Olabildiğince kaliteli ve yumuşak bezler seçebilirsiniz. Diğer bir ihtiyaç da ıslak mendillerdir. Yapabilirseniz pamuklu bezler de kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz emdikten sonra üstünü batırabilir, kusabilir. Bu nedenle yanınızda ağız mendili de bulundurmalısınız. Ayrıca pişik kremi gibi ürünler bulundurmak da bebeğiniz için önemlidir.

Kadınlar İçin Gerekenler

Doğum çantasında neler olmalı?” konusunda kadınlar içinde önemli parçalar bulundurulmalıdır.

Kadın Pedi: Çantada kadın pedi, çamaşırı bulunmalıdır. Çünkü doğumdan sonra bir süre kanama olabilir ve bu çamaşırı kullanarak rahat edebilirsiniz.

Pijamalar: Annelerin yanında en az 2 adet pijama bulunmalıdır. İsterseniz gecelik tek parça da seçebilirsiniz. Ama genel olarak hangisiyle rahat ediyorsanız onu seçmeli ve doğum çantasında her ikisine de yer vermelisiniz. O an durum farklı olabilir.

Emzirme Atleti ya da Emzirme Sütyeni: Bu ürünler anneler için son derece faydalı ve kullanışlıdır. Emzirme sırasında kolaylık sağlamaktadır.

Genel İç Çamaşırları: Emzirme sütyeni ile birlikte alt iç çamaşırları da alınmalıdır.

Bunlara ek olarak hırka ve yelek gibi giysiler bulundurulmalıdır. Bunlar her durum için hazırlık amaçlı bulundurulmalıdır. Terlik, çorap patik gibi ürünler de unutulmamalıdır. Özellikle terlik unutulmamalı çünkü en çok ihtiyaç duyulacak eşyalardan biridir.

Makyaj malzemeleri ve bakım ürünleri de alınmalı. Tabi sizin hassasiyetiniz de bu konuda önemlidir. Makyaj yapmıyorsanız bu sizin için sorun olmayabilir. Tarak, diş fırçası, diş macunu, sabun, göğüs pedi, havlu, süt pompası, deodorant, peçete, şarj cihazı, kimlik kartı, dönüş kıyafetleri, kaşık, çatal, bardak ve lohusa takımları da isteğe göre bulundurulabilir.

“Gebelik çantasında neler olmalı?” konusunda bu parçaları zamanla tamamlayarak doğum sonrası rahat edebilirsiniz

 

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur

Yumurtanın sperm ile döllenmesi ile aslında hamilelik süreci başlamış olur. Bebeğin ilk 8 hafta olarak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir