Başlangıç / Gebelik / Gebelik Luteoması

Gebelik Luteoması

Gebelik luteoması hamile kadınlarda görülebilen bir sorundur. Aslında söz konusu olan bir kitledir. Bu kitlenin büyüklüğü 20 cm.ye çıkabilir. Bu sorunun görüldüğü hastaların bir kısmında tüylenme de fark edilmektedir. Bunun nedeni de erkeklik hormonunun salgılanmasıdır. Gebelik sona erdiğinde bu kitlenin yavaş yavaş kaybolduğu görülür. Bu anlamda başka tümör çeşitlerinden farklıdır.

Bu tümör çeşidinin başka çeşitleriyle karıştırılmaması bunun gerçek bir tümör olmaması ile ilgili bir durumdur. Bazılarına göre fizyolojik bir hiperplazidir. Bununla birlikte gebelik sırasında başka kistler de bulunmaktadır. Bunlara luteum kistleri örnek olarak verilebilir. Hamilelik luteoması çoğu zaman yumurtalıkların birinde görülmektedir. Tümör testesteron salgıladığı için erkeksi özellikler ve tüylenmeler görülebilir. Bu tümör gebelik sırasında ortaya çıkması nedeniyle farklı klinik ve test tekniklerinin uygulanması uygun olmayabilir. Gebelik sonlanınca kendiliğinden gerilediğinden bir sorun yaratmaz.

Gebelikte Diğer Kist Çeşitleri

Bununla birlikte yumurtalılarda en sık görülen iyi huylu kistler seröz ve müsinöz kistleridir. Serözün en sık rastlandığı dönem üreme dönemleridir. Bazen tek taraflı bazen de çift taraflı görülebilmektedirler. Ama çift taraflı görülme ihtimalleri %20 ile %50 arasında değişmektedir. Bu kistleri içinde bir sıvı bulunmaktadır. Dışı düzgün yüzeylidir. Kistin rengi mavi ve gri görünümlüdür. Bazen içinde kanama da olabilmektedir. Bu durumda rengi değişmektedir. Genelde bu kistin büyüklüğü 5 cm ile 15 cm arasında değişmektedir. Ama bazı durumlarda 20 cm ya da 30 cm.ye kadar da çıkabilmektedir.

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kistleri birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Yumurtalık kisti olan hastalar çoğu zaman bunu fark etmez ve ağrı şikâyeti de olmamaktadır. Genelde başka sağlık sorunları için yapılan testler sonrasında yumurtalık kistleri fark edilmektedir. Kistin nerede olduğu ağrıya göre fark edilir. Yani neresi ağrıyorsa kist oradadır diye bir tahminde bulunulur. Ama bu her zaman böyle olmayabilir. Nadiren kistin bulunduğu bölge ağrı ile ters tarafta olabilir. bu kistlerle ilgili bilinmesi gereken bir konu da ağrının çok şiddetli olmamasıdır. Ağrının artması karın bölgesinin rahatsız olmasıyla ve kistin patlamasıyla mümkündür. Hatta bunlarla beraber mide bulantıları da görülmektedir. Bulantılara kusma ve bayılmalar da eşlik edebilir.

Yumurtalık kisti görülen kadında adet gecikmeleri gözlenebilir. Ya da adet döngüsü düzensizdir. Bunlara ek olarak cinsel ilişki ağrılı geçebilir. Karında kitle hissedilmesi de mümkün olabilir. kitle büyüdükçe karında fark edilme durumu da artmaktadır.

Ayrıca kabızlık ve ishal de görülebilmekte kist büyüdükçe etkiler artmaktadır.

Görüldüğü gibi başka hastalıklarla karıştırılabilecek belirtiler de bulunmaktadır. Kesin tanı konması için mutlaka bir doktor muayenesi gerekmekte ve rayolojik tanı da konmalıdır.

İnklüzyon Kisti: Bu kist over kanseri habercisi diye de adlandırılan bir kist çeşidi olmakla birlikte bu kesin bir durum değildir. Bununla ilgili kesinleşmiş bir durum söz konusu değildir. Ayrıca bu kistin ultrasonda görülme durumu yoktur. Genelde ameliyatlar sırasında fark edilir. Kistin ebatları son derece büyüktür.

Gebelik Luteoması yukarıda bahsettiğimiz bir kist çeşididir.

Follikül Kist: Bu kist çeşidi genelde genç kadınlarda görülmektedir. Büyüyen yumurtalar çatlamaz ve zamanla büyüme devam eder. Bu durum da adet gecikmesi belirtisiyle fark edilir. Bir tedavi gerektirmemektedir. Diğer adet dönemine kadar geçebilir. Ama bir uzmana başvurulabilir.

Teka Lutein: Bu kist hormonların fazla salgılanmasıyla ortaya çıkar. Her iki tarafta görülebilin bir kist çeşididir. Yine bu kistin de 20 cm.ye kadar çıkabildiği biliniyor. Bu kist yatarak tedavi edilmektedir ve kısırlık sorunu yaşayan kişilerde sık rastlanmaktadır. Bazen cerrahi yöntemler kullanılabilir.

Son olarak korpus luteum kistinden bahsedebiliriz. Yumurta hücresinin dokusunun korpus luteuma dönüşmesiyle görülür.

Gebelik Luteoması konusunda diğer yumurtalık kistleri bu şekilde özetlenebilir.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur

Yumurtanın sperm ile döllenmesi ile aslında hamilelik süreci başlamış olur. Bebeğin ilk 8 hafta olarak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir