Başlangıç / Gebelik / Gebelik Migren

Gebelik Migren

Gebelik sırasında kadınları rahatsız eden konulardan biri de bağ ağrılarıdır. Bu ağrıların başın çeşitli bölgelerinde görülmekte ve çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Gebelik migren bakımından da yoğun ağrıların yaşanabileceği bir dönemdir.

Migren bilindik bir baş ağrısı sorunudur. Ama hamilelikte ortaya çıkışı ya da kadınlarda sık görülmesi hormonal değişikliğe bağlanmaktadır. Bu hormon değişiklikleri gerilim tipi baş ağrılarına ve migren ağrılarına yol açmaktadır. Bir kişide ya da bir kadında bağ ağrıları görülüyorsa bu durum hafife alınmamalı ve bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü baş ağrılarının çok çeşitli nedenleri vardır. Anlık stres kaynaklı olabildiği gibi ciddi bir sağlık sorunundan da kaynaklanıyor olabilir. bu nedenle hemen ağrı kesicilere başvurmak doğru bir yöntem değildir. Ağrının bastırılmasından ziyade nedeninin araştırılması gerekir.

Hamilelik sırasında görülen baş ağrılarının nedenlerinden biri de gebelik zehirlenmesi denen sorundur. Bu durumda tansiyon yükselir ve şiddetli baş ağrısı gözlenir. Fakat hamilelikte görülen her baş ağrısı migren ya da gebelik zehirlenmesi belirtisi değildir. Önlem almak adına her durumda doktora başvurarak daha net bilgi almanız mümkündür.

Gebelikte Görülen Migren

Migren ağrıları başın tek tarafında görülen ağrılardır. Bu ağrıyla birlikte mide bulantıları, kusma, sese ve ışığa karşı hassasiyet gözlenebilir. Bu ağrılar zonklayıcı tipte olup aralıklarla devam edebilir. Yapılan araştırmalar hormonal değişikliklerle migren ağrılarının bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur. Özellkle adet dönemlerinde, hamilelikle dönemlerinde bu tip ağrılar daha sık görülmektedir. Bu nedenle erkeklerde görülme ihtimali daha azdır.

En sık görüldüğü zamanlar kadınlarda gebeliğin ilk haftaları ve ilk aylarıdır. Bu dönemlerde hormon düzeyinde büyük değişiklikler görülür. Özellikle ilk 3 ayda bu ağrıların arttığı bilinmektedir. Kimi kadınlarda migren zaten vardır ve hamilelikle birlikte özellikle ilk aylarda artış gösterir ve sonrasında normale döner. Kimi kadınlarda 3 aydan sonra fazla bir değişiklik olmazken kimilerinde de doğumdan sonraki emzirme döneminde bir rahatlama olur. Hamile kadınların en çok merak ettiği konulardan biri de migrenin hamileliğe olumsuz bir etki yapıp yapmadığıdır. Yapılan araştırmalar migren ağrılarının hamilelik üzerinde bir etki yaratmadığını ortaya koymuştur. Migren fark edildiğinde bunun için nöroloji uzmanına danışılmalıdır. Muayene sonrası gereken talimatlara dikkat edilmelidir. Ama hamilelik sırasında başka rahatsızlıklarınız varsa gittiğiniz doktora hamile olduğunuzu muhakkak belirtmelisiniz.

Migreni Tetikleyen Faktörler

Migren fark edildikten sonra bu ağrılardan daha az etkilenmek ve migren ataklarını en aza indirmek için bazı konulara ve beslenme şekline dikkat etmek gerekir. Gebelik migren konusunda tüketilen gıdaların migren ile ilişkili olduğu biliniyor.

Uykusuzluk ve Yorgunluk: uykusuzluk ve yorgunluğun migren ataklarını tetiklediği bilindiği için özellikle hamilelik döneminde anne adayları yeterince dinlenmelidir. Aşırı ve yorucu hareketlerden kaçınmalıdır.

Stres: Hamilelik durumunda ya da her durumda stres migreni tetiklemektedir. Bu nedenle hamileliğin daha kolay geçmesi adına üzüntü verici durumlardan kaçınmak gerekir. Daha çok stres atma yöntemlerine ağırlık verilmelidir. Temiz hava ve yormayan yürüyüşler bu konuda size yardımcı olabilir.

Aşırı Ses ve Işık: Migren atakları başladığında kişiler ışık ve sese karşı duyarlı olabilir. böyle bir durumda sessiz ve karanlık bir odada uyumak faydalı olabilir. yine aynı şekilde bu atakların görülmesini azaltmak için aşırı gürültülü ortamlardan ve rahatsız edici ışıktan kaçınmak faydalı olabilir.

Çikolata ve Kahve: Çikolata ve kahvenin aşırı tüketilmesi migreni tetiklemektedir. Hamilelikteki migrenle birlikte bu etkenler migren atağını ortaya çıkarabilir. Bunlara dikkat etmek gerekir.

Yorucu Egzersizler: Hamlelikte egzersizler aşırı ve yorucu olmamalıdır. Bu nedenle yapılan egzersizler bir uzmana danışılmalıdır. Süresi ve egzersizin nasıl yapılacağına kişi kendi kendine karar veremez.

Doğum Kontrol Hapları: Bu haplar kişinin migrenini tetikleyen diğer faktörlerdir.

Gebelik migren konusunda ilaç tavsiye edilmez. Ama geçmeyen durumlarda hamileliğe zarar vermeyecek bazı ağrı kesiciler doktor tarafından verilmektedir.

.

 

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Gebelik Luteoması

Gebelik luteoması hamile kadınlarda görülebilen bir sorundur. Aslında söz konusu olan bir kitledir. Bu kitlenin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir