Başlangıç / Gebelik / Gebelik Nasıl Önlenir?

Gebelik Nasıl Önlenir?

Gebelik nasıl önlenir?” sorusu şüphesiz erkek ve kadınların en çok merak ettiği ve yanıt bulması gereken sorulardandır. İstenmeyen gebeliklere karşı kadın ve erkeklerin kendine göre alabileceği önlemler bulunuyor. Bu önlemler tek tek ya da birlikte düşünülebilir. Hepsinin etkililik düzeyi farklılık göstermektedir.

Doğum Kontrol Hapları

Gebelik önleme konusunda ilk akla gelen yöntem doğum kontrol haplarıdır. Bu yöntem kadınların alabileceği önlemler arasında yer almaktadır. Bu yöntemin başarı oranı da yüksektir. Bu nedenle tercih sırasında ilk sırada yer almaktadır. Bu haplar ovülasyonu yani yumurtaların yumurtalıktan dışarı atılmasını önlediği için gebeliği önlemede etkilidir. Kullanım sıklığı ise her gündür. Düzenli olarak kullanılması gereken haplardır. Bu haplara bilinçsizce başlamak yerine doktora danışarak ve planlı bir şekilde başlanmalıdır. Bütün kadınların hamileliği önlemede kullanabileceği ve başarı oranı yüksek olan bir yöntem olarak nitelendiriliyor.

Kollara Takılan Cilt Altı Çubukları

Kadınların kullanabileceği yöntemler arasında kola takılan cilt altı çubukları da bulunmaktadır. Bu çubuklar ön kola cilt altına takılarak gebeliği önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kadınlık hormonu içeren çubuklardır. Progeston içermektedir. Yöntem lokal anesteziyle hastane ortamında yapılmaktadır. Deri altına çubuklar yerleştiriliyor. Yani görülmüyor ama hissedilebiliyor. İstendiği takdirde aynı yöntemle lokal anesteziyle çıkartılıp hamile kalabilmek mümkündür. Ama kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışılıp aile planlamasından geçmek de önerilmektedir. Bu yöntem hamilelik ihtimalini 3 yıla kadar önlemektedir. Aynı zamanda başarılı sonuçlar veren bir yöntem olarak bilinmektedir.

Enjektbal Yöntemler

Enjektbal yöntemler için hamilelik önleyici ve koruyucu iğneler denebilir. Bu iğneler de diğer gebelik önleyiciler gibi kadınlık hormonu içermektedir. Yine hamilelikten korunmada son derece etkili bir yöntemdir. İğneler iki çeşittir. Ayda bir olarak ve 3 ayda bir olarak kullanılan çeşitleri bulunmaktadır. Başarı oranı son derece yüksek ve etkili bir yöntemdir.

Sperm Öldürücü Yöntemler

Bu yöntem anlık uygulanması gereken bir yöntemdir. Fitil, tablet ya da köpük gibi etkenler kadının vajinasına uygulanır. Böylece erkeğin sperminin vajina içinde etkisiz hâle getirilmesi sağlanır. Cinsel ilişkiye girmeden önce her seferinde bu uygulama yapılmalıdır. Tek seferlik uygulama yeterli değildir. Hamileliği önlemede %94 oranında etkilidir.

Tüp Bağlanması

Bu yöntem de yine kadınlara uygulanan bir yöntemdir. Uygulama için lokal veya genel anestezi tercih edilebilir. Bu operasyonda yumurtalık kanalları bağlanır. Buna tüplerin bağlanması da denmektedir. Bu işlemi yaptıranlar artık çocuk yapmayı düşünmeyen ailelerdir.

Sperm öldürücü yöntemler dışındakiler %100’e yakın bir etkiye sahiptir. Oldukça başarılı yöntemlerdir. Sperm öldürücü yöntemler de yine %94 oranında başarı sağlamaktadır.

Erkeklerin Kullanabileceği Doğum Kontrol Yöntemleri

“Gebelik nasıl önlenir?” konusunda erkeklerin de alabileceği önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler kondom kullanımı ve kanalların bağlanması yöntemleridir.

Kondom Kullanımı

Bu yöntem için prezervatif kullanımı da denmektedir. Bunun için cinsel ilişki esnasında erkeğin cinsel organına prezervatif takılır. Bu kılıf da denebilecek etken son derece ince bir yapıdadır. Takıldığında ilişki sırasında spermlerin vajinaya gitmesine engel olmaktadır. Her seferinde kullanılan kondomlar atılmalıdır. Kondom doğru takıldığında ve kullanıldığında hamileliği büyük oranda önlemektedir. %93’e varan bir başarı oranından söz edebiliriz. Ama spermisit içerikli prezervatifler %98 oranında koruma gücüne sahiptir. Doğru kullanım gerekir. Ayrıca ilişki sırasında cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkları önlemede son derece etkili bir yöntemdir.

Kanal Bağlama Yöntemi

Bu yöntem kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de bir operasyon gerektirir. Bunun için lokal anestezi tercih edilebilir. İşlem hastane ortamında yapılır. Yirmi dakikaya yakın sürmektedir. İşlem ağrısız bir yöntemdir. Bu işlemden sonra hastanede yatmak gerekmiyor. Ama etkisi hemen başlamıyor. Doktorun verdiği süreye kadar diğer doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır. Ama bu yönteme bundan sonra çocuk istemeyen çiftler tercih etmektedir. “Gebelik nasıl önlenir?” konusunda eğer hâlâ çocuk istiyorsanız diğer yöntemleri tercih etmelisiniz.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Gebelik Luteoması

Gebelik luteoması hamile kadınlarda görülebilen bir sorundur. Aslında söz konusu olan bir kitledir. Bu kitlenin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir