Başlangıç / Gebelik / Gebelik Ne Zaman Başlar?

Gebelik Ne Zaman Başlar?

Gebelik ne zaman başlar? Hamile kalmak isteyen kadınların ve çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok merak ettiği soruların başında hamilelik oluşumu gelmektedir. Hamileliğin ne şekilde başladığı hangi durumlarda gebelik sürecine girildiği merak konusudur.

Gebelik Başlangıcı

Gebeliğin başlaması için kadının yumurtalıklarından çıkan yumurtaların döllenmesi gerekir. Yumurtaların döllenmesi erkeğin spermiyle gerçekleşir. Yani ilişki sırasında erkekteki spermler kadındaki yumurtalıklarda bulunan yumurtalara ulaştığında döllenme hadisesi meydana gelir. Bu andan itibaren 8 hafta sonuna kadar embriyo dönemi yaşanır. Bu ilk dönemler hamilelik açısından kritik dönemlerdir. Bununla birlikte 8’inci hafta ile doğuma kadar geçen dönem fetal dönem olarak adlandırılmaktadır.

Gebelik Testleri

Embriyo döllenme başladıktan sonra rahim içine yerleşir. Bu andan 5 ya da 6 gün sonrası ise hamilelik hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormonun adı HCG hormonudur. İşte gebelik testi yapıldığında hamileliğin kanıtı olarak bu hormon gösterilebilir. Testlerde bu hormona rastlanması gerekmektedir.

Bu hormon ilk olarak gebelik testlerinde fark edilir. Sonrasında ise zaman ilerledikçe hamile kadının idrarında bu hormon görülmeye başlanır. Böylece idrar yolu ile gebelik testi yaparsanız sonuç pozitif olur. İşte bu nedenledir ki gebelik konusunda en net bilgi en erken dönemde kan testiyle alınabilmektedir. Daha belirtiler ortaya çıkmadan kan testi ile hamileliğin varlığı kanıtlanabilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik ne zaman başlar?” konusunda hamilelik belirtilerine değinmekte de fayda var. Hamilelikte zamanla birtakım belirtiler görülmeye başlanır. Bunlardan kimisi ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabileceği gibi erken dönemde de ortaya çıkabilir. İşte hamilelik belirtileri:

Hamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Adet gecikmesi ilk olarak akla hamilelik ihtimalini getirmektedir.

Hamilelikle birlikte göğüsler şişmeye başlar ve göğüslerde hassasiyet fark edilir.

Meme uçlarında ve çevresinde koyulaşma gözlenir.

Sık idrara çıkma durumu yaşanır.

Sabahları mide bulantısı görülür. Hatta ilk haftalarda mide bulantıları gün boyu da hissedilebilir.

ğüslerdeki damarlarda belirginlik fark edilir.

Yemek yeme isteğinde artış gözlenir. Bazı yiyeceklere karşı aşırı istek gözlenir. Bu durum aşerme olarak nitelendirilir.

Bu dönemde kokulara karşı daha hassas olmaya başlarsınız. Mutfağa girmek ya da bir yemek kokusu duymak midenizi bulandırabilir. Diğer kokulara karşı da hassasiyetiniz artabilir.

Göbekten itibaren kasık kemiğine kadar bir çizgi oluşur.

Vajinal akıntıda artış fark edilir. Bu akıntılar hamilelik sonuna kadar devam eder.

Bu dönemde yemek yeme saatleriniz bozulduğu için kabızlık sorunu da yaşayabilirsiniz.

Uyuma isteği artar ve yorgunluk belirgin bir şekilde hissedilmeye başlar.

Bütün bu belirtiler hamileliğin ilk belirtileri arasında yer almaktadır.

Kesin Hamilelik Belirtileri

Yukarıda hamileliğin erken dönemdeki belirtilerinden bahsettik. Ama belli bir düzeye geldikten sonra artık hamilelik kesinleşmeye başlıyor. Bu kesinlik ise ama belirtilerle ortaya konuyor.

Fetusun Hissedilmesi: Hamileliğin kesin belirtileri arasında fetal dönemdeki bebeğin hareketlerinin fark edilmesi önemlidir. Bu durum doktorun muayenesi sırasında fark edilmektedir. Ancak 5 ayı geçtikten sonra karnın üzerine el koyarak da bu hareketler fark edilebilir.

Bebeğin Kalp Sesleri: Fetal dönemdeki bebeğin kalp atışlarının duyulması kesin bir belirtidir. Doktorun özel bir dinleme aracı kullanması ile bu sesler fark edilebilir. Zamanla bu durum annenin nabzı ölçülürken de fark edilebilir.

Bebeğin İskeletinin Görüntülenmesi: Bebeğin iskeleti röntgen filmiyle görüntülenebiliyorsa bu da kesin bir hamilelik belirtisi sayılmaktadır. Ama diğer taraftan röntgen çektirmek bebeğe zarar verebilir. Zararlı ışın yaydığından çok önemli bir durum olmadıkça ve çok gerekmedikçe bu yola başvurulmaz.

“Gebelik ne zaman başlar?” konusunda başlangıcı ve belirtileri hakkında kısaca bu bilgileri verebiliriz.

 

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Gebelik Luteoması

Gebelik luteoması hamile kadınlarda görülebilen bir sorundur. Aslında söz konusu olan bir kitledir. Bu kitlenin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir