Başlangıç / Gebelik / Gebelik Şeker Testi Değerleri

Gebelik Şeker Testi Değerleri

Gebelik şeker testi değerleri nasıl olmalıdır? Doktorlar gebelik döneminde şeker hastalığı için tanı koyabilmek adına yapmış oldukları gebeliğin 24.- 28. Haftaları arasında glikoz yüklemesi yapmak kaydı ile yapılmakta olan testin fazlasıyla yararlı olduğu konusu için hemfikirler. Bunun yanı sıra, söz konuş olan bu duruma ek olarak gebeliğin hem bebek hem de anne açısında sorunsuz geçmesi için de gebelik döneminde glikoz yükleme testinin yapılması oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Gebelik döneminde, annenin karnında bulunmakta olan fetus çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması için ve de söz konusu olan gelişme dönemini sorunsuz bir şekilde geçirebilmesi adına gebe olan anne adaylarında çok fazla hormonlar ile alakalı farklılıklar meydana gelmektedir. Söz konusu olan bu farklılıklardan anne adayının olumsuz yönde etkilenmesi gibi bir durum olmasa dahi geçirilmekte olan bu dönemin kontrol altında geçmesi hem bebek hem de anne adayı için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Gebelik döneminde bebeğin ihtiyaç duymuş olduğu glikozu giderebilmek adına anne vücudu tarafından insülin direnci meydana getirilmektedir. Hamilelik döneminin sağlıklı bir şekilde yaşanmasının ardından, söz konusu olan insülin direnci kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Bu yaşanmakta olan durum normal bir süreç olup, herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur.

Hamilelik döneminde şeker yükleme testi nasıl yapılır ve nedir?

Gebelik şeker testi değerleri nasıl olmalıdır? Hamilelik döneminde glikoz yükleme testi, gebeliğin 24. İle 28. Haftaları arasında anne adayına yapılmakta olan diyabet testidir. Söz konusu olan bu testte anne adayına 50 gr miktarında şeker yüklemesi yapılmaktadır. Şeker testi, aç karnına ya da tok olarak yapılabilen bir test olup, fark etmemektedir. Testin sonucu normal değerlerde çıkabilir. Fakat aile içerisinde diyabet hastası bulunmakta olan bebek bekleyen kadınlar, diğer bir deyiş ile risk grubunda olan anne adayları, ilkinin ardından ikinci bir kez daha şeker yükleme testi yaptırmak durumundadır.

Gebelikte glikoz yükleme testi için bebek bekleyen anne adayından kan alınmaktadır ve de içerisinde şeker olan su içirilmektedir. Bu aşamanın arkasından geçmekte olan 1 saat içerisinde bir besin ya da içecek tüketilmesi yasaktır. Sonrasında ise yeniden kan alma işlemi gerçekleşir ve de alınmış olan bu kanda bulunmakta olan şeker değeri 140’ın üzerinde, 140 da dahil olacak şekilde çıkarsa eğer, annede diyabeti olduğu tespit edilir. Fakat hamilelik döneminde olan anne adayı için şeker hastalığı tanısı konulursa, ilk öncesinde diyet uygulaması yapılır ve söz konusu olan bu durum bu şekilde düzeltilmeye çalışılır. Bu şekilde yapılmış olan tedaviden herhangi bir sonuç alınmaması halinde ise anne adayına insülin tedavisine başlanır.

Hamilelik şekerinin riskleri nelerdir?

Gebelik şeker testi değerleri nasıl olmalıdır? Gebelik dönemi boyunca şeker hastalığı hem anne hem de bebek açısından ciddi riskleri de beraberinde getirir. Şeker hastalığı tanısı konulmuş olan anne adayları gebelik dönemi süresince şeker oranı gebelikte şeker yüklemesi yapılarak gerçekleştirilen test ile birlikte sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Gebelik süresince anne adayının şeker seviyeleri ne kadar düzenli olursa, şeker hastalığının beraberinde getirmiş olduğu risk durumları da o kadar azalır.

Önceki gebeliğinde diyabet tanısı konmuş olan anne adayları, aile içerisinde şeker hastalığına sahip olanlar, hamilelik döneminden önce aşırı kilolu olanlar, 35 yaşından daha büyük olan anne adayları daha fazla risk altında olmaktadırlar.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Gebelik Luteoması

Gebelik luteoması hamile kadınlarda görülebilen bir sorundur. Aslında söz konusu olan bir kitledir. Bu kitlenin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir