Başlangıç / Gebelik / Gebelik Üstüne Adet Görme Belirtileri

Gebelik Üstüne Adet Görme Belirtileri

Gebelik üstüne adet görme belirtileri nelerdir? Halk dilinde üstüne adet olmak ya da üzerine görmek olarak çeşitli isimler ile bilinmekte olan bu olay esasında normal bir adet kanaması durumu değildir.

Gebeliğin başlangıç döneminde, gebelik durumunun rahim kısmının iç tarafına yerleşmesi dolayısı ile kaynaklanmakta olan kanamalara üstüne adet görme denmektedir. Söz konusu olan kanamalara verilen tıbbi isim ise implantasyon kanamasıdır. Bu durum bütün gebeliklerde görünmese de bazı gebeliklerde bu durum görülebilir. Üstün görme ve normal adet kanaması arasında fark vardır.

Şöyle ki; Kanın rengi ve de miktarı adet kanamasına oranla çok daha açık ve de azdır. Üstüne görme olarak adlandırılmakta olan kanama, normal adet kanamasına oran ile çok daha fazla hafif ve de düzenli bir şekilde değil de düzensiz bir şekilde olur. Üstüne görme olarak adlandırılmakta olan kanama kişiler arasında farklılık gösterse de ortalama olarak döllenmenin ardından 10 gün sonra gerçekleşmektedir. Gebeliğin rahim ağzına yerleşmesi ile birlikte görülmekte olan üstüne görme adı ile bilinmekte olan bu kanama çok az miktarda olmuş olacağından dolayı bebek için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Tek problem, anne olacak kişiler bu kanamayı adet kanaması ile karıştırabilir. Bu durumda da hamile olduklarının bilincinde olmamaları halinde yanlış ilaç kullanabilir, röntgene ya da radyasyona maruz kalabilir. Çoğu anne adayı üstüne görme ile adet kanamasını ayırt edemediğinden dolayı çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı adet kanamanız normale oranla daha az, açık renk ve de düzensiz ise mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Üstüne görme kanamasının belirtileri nelerdir?

Gebelik üstüne adet görme belirtileri nelerdir? Söz konusu olan bu kanama türü normal bir adet kanamasıyla yakın belirtiler gösterebilir. Fakat bazı ince detaylar vardır ki, bu sayede söz konusu olan kanamanın üstüne görme olduğunu ya da adet kanaması olduğunu anlamanız mümkün. Bu detaylar; oluşmakta olan kanama, normal adet kanamasına oranla çok daha azdır. Kanama kıvam olarak hafiftir ve de düzensiz bir kanama söz konusudur. Kanamanın rengi daha pembe ya da daha kahverengiye dönük olur.

Kadınlar söz konusu olan bu tarz kanamaları adet dönemlerine yakın olabileceğinden dolayı, adet kanamasından ayırt edemeyebilirler. Bu sebepten dolayı bu durum genel olarak adet kanaması olarak düşünülebilir. Gebelik iki aya ulaştığı zaman hamile olan kadınlar, adet durumu görmediklerinde bir önceki ay gerçekleşmiş olan kanamanın üstüne görme olduğunu düşünebilirler. Çünkü söz konusu olan bu tarz kanamalar asla adet kanaması değildir. Kanamanın rengi ve de miktarı normal adete göre çok daha büyük fark göstermektedir. Üstüne görme olarak adlandırılmakta olan bu kanamalar çok az bir miktarda geleceğinden dolayı bebek için herhangi bir soruna sebep olmaz ve de bebek bu durumdan etkilenmez.

Adet kanaması ile üstüne görme arasındaki farklar

Gebelik üstüne adet görme belirtileri nelerdir? Söz konusu olan üstüne görme kanamalarının rengi ya kahverengiye ya da pembeye dönük olur. Normal adet dönemi kanamaları ise pıhtı olur ve de rengi tam olarak kırmızıdır. Üstüne görme kanamaları 1 ila 3 gün arası düzensiz bir şekilde sürer. Normal adet kanamalarında ise durum böyle değildir, ilk üç gün kanama yoğun bir şekilde görülür. Adet kanamanızda farklılık ve de düzensizlik fark etmeniz halinde, bu durumun üstüne görmek olabileceğini düşünerek bir uzmana danışmanızda fayda var.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Gebelik Luteoması

Gebelik luteoması hamile kadınlarda görülebilen bir sorundur. Aslında söz konusu olan bir kitledir. Bu kitlenin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir