Başlangıç / Gebelik / Gebelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar

Gebelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar

Gebelikte göğüs ağrısı ne zaman başlar? Göğüslerdeki farklılık gebeliğin ilk belirtilerinin arasında göz önüne gelmektedir. Gebelik esnasında göğüslerde meydana gelen değişiklik; memede hassasiyet hissi ve de göğüs boyutlarında meydana gelen değişiklik. Göğüslerdeki hassasiyet durumu gebeliğin en yaygın belirtilerindendir. Gebeliğin 4. Haftası ile 7. Haftası arasında memedeki hassasiyet en üst seviyeye çıkar ve de 38. Hafta itibari ile de memelerden bazı sıvı akıntısı meydana gelmektedir. Göğüslerde meydana gelen bu değişim hamilelik boyunca devam eder ve de bebeğe verilecek olan ilk gıdanın göğüsten gelmesi ile hafiflemeye başlar.

Söz konusu olan bu doğaüstü ilişkinin tamamı ile anne adayının hormonları ile doğrudan ilişki içerisindedir. Bahsetmiş olduğumuz hormonlar ise tam olarak da progesteron ve de östrojendir. Hamilelik süresince memelerde kan ve yağ depolanması yaşanmaktadır. Yaşanmakta ola bu değişim ile birlikte anne adayı tam anlamı ile bir süt makinası haline gelmektedir. Progesteron ve östrojen isimlerine sahip olan hormonların hamilelik döneminde artmakta olan salınımı etkisi ile hamile kadınlarda memelerde değişiklikler meydana gelebilir. Söz konusu olan bu değişiklikler en çok da hamilelik döneminin ilk haftalarında ağrılı bir şekilde göğüs hassasiyeti olarak meydana gelir.

Tam bir mucize besin olan anne sütü, çocuğun midesine girene kadar anne adayı hormonları ile ve de vücut dengesi ile bu besini en içerikli hale getirir. Bu dönem boyunca ağrılar, göğüslerde büyüme normal olup, çocuğun hayatsal fonksiyonlarını güçlendirmek adına çok büyük bir katkısı bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı da bu kadar zahmet çekilmesi normaldir diyebiliriz.

Gebelik döneminde göğüs ağrıları ne zaman olur?

Gebelikte göğüs ağrısı ne zaman başlar? Memeleri iyi desteklemekte olan bir sütyen ile göğüslerde meydana gelmekte olan ağrılar biraz da olsa hafifler. Bunun yanı sıra özellikle de gece vakitlerinde göğüslerde meydana gelen ağrıları gidermek adına da sütyen takılabilir. Bu dönem içerisinde göğüs ucu normale oran ile çok daha fazla büyüme gösterebilir. Bu durum belki anne adayını rahatsız eden bir durum olabilir fakat bebek dünyaya geldiği zaman beslenme esnasında rahat olabilmesi açısından oldukça önem arz eden bir durumdur. Hamilelik sırasında meme ucunda bulunmakta olan karartılar en başlarda az olurken gebeliğin ilerleyen dönemlerinde söz konusu olan bu karanlık bölümde artış görülür. Bunun ile birlikte göğüs etrafında bulunmakta olan beneklerde artar ve de memelerde yağlanma durumu/ kanın depolanması süreci ile de büyüme gösterir. Anne adayları en çok da göğüslerde bulunmakta olan damarlarının artması durumunu merak ederler. Çünkü bu dönemde göğüs etrafında yoğun mavi damarlar ile karşılaşılacak. Şunu söyleyebiliriz ki, bu durum herhangi bir sorun teşkil eden durum değildir. Aksine bu mavi damarlar ne kadar yoğun olursa o kadar iyidir. Bebekler için sıvıları ve de besinleri rahat bir şekilde taşımak için oluşmakta olan bir değişimdir. Göğüs büyümesi ile ilgili iyi haber ise şudur; hamilelik döneminde göğüs büyümeye devam eder ve de hamilelik sonrasında dahi göğüslerin hem şekil almış olduğunu hem de daha hoş bir görüntüye sahip olduğunu görmek sizleri rahatlatacak olan bir durum olacaktır.

ğüs ağrıları nasıl geçer?

Gebelikte göğüs ağrısı ne zaman başlar? Bu durumda size en yardımcı olacak araç şüphesiz ki memenizi destekleyecek olan doğru bir sütyendir. Hamile bayanlar için özel üretilmiş olan sütyenlerden kullanarak memenizin desteklenmesini ve de ağrınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Gebelik Luteoması

Gebelik luteoması hamile kadınlarda görülebilen bir sorundur. Aslında söz konusu olan bir kitledir. Bu kitlenin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir