Başlangıç / Gebelik / Hamilelik Cinsiyet Hesaplama

Hamilelik Cinsiyet Hesaplama

Pek çok anne adayı hamile kaldıktan sonra bebeğin cinsiyetinin belli olacağı süreçten önce çocuğunun cinsiyetini bilmek ister. Bebeğin anne karnındaki gelişiminden önce tıbbi bir bilimsel kanıta dayanmayacak şekilde olsa da bazı yöntemler ve gözlemlenmiş belirtiler sayesinde bebeğin cinsiyetinin ne olacağını kestirebilmek mümkündür. Bu yöntemlerden bazıları da hamilelik cinsiyet hesaplama için geliştirilmiş ve köklü bir halk geleneğinden türemiş takvimlerdir.

Bebeğin Cinsiyeti İçin Gözlemlenebilir Belirtiler

Bu belirtilerden hiçbirinin bilimsel bir geçerliliği yoktur. Kadınların hamilelik dönemlerinde yaşanan bazı belirtilerin doğan çocuğun cinsiyetine göre gösterdiği farklılıkların çoğunluk oranına göre ayrılmasıyla meydana gelir. Kız ve erkek çocuklara göre ayırarak hamilelik cinsiyet hesaplama dışında bir yöntem olabilecek belirtilerden bazılarını kendi hamilelik dönemlerinde gören kadınların bunlara yüzde yüz itimat etmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Kız çocuk doğuran kadınlarda görülen belirtilerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

En elle tutulur gözlem cinsiyeti kız olan bebeklerde görülen kalp atış hızıdır. Kız çocuğa hamile olan kadınlarda bebeğin kalp atış hızı genellikle 140 civarıdır.Kalça ve basen bölgesinden kilo aldığı da yine cinsiyeti kız olan bebeklerin hamilelik süreçlerinde gözlemlenmektedir.

Kız bebeğe hamile olan kadınların dış görünümlerinde bir güzellik kaybının görüldüğüdür. Genellikle daha bakımsız ve solgun görünmektedirler.

Hamileliklerinin ilk dönemlerini oldukça sorunlu geçirirler. Mide bulantıları, kusma, yorgunluk gibi belirtiler kız bebek doğuracak kadınların hamilelik süreçlerinde daha baskın rol oynamaktadır.

ğüslerinin büyüklük oranlarının arasında bir fark gözlemlenebilir. Genellikle sol göğüs sağ göğüsten daha büyüktür.

İdrar rengi mat sarı olmaktadır.

Saç diplerinde kırmızı lekeler görülmektedir.

Erkek çocuk doğuran kadınlarda görülen bazı belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir;

Erkek çocuk sahibi olacak anne adaylarının hamileliklerinin erken döneminde çok ciddi hamilelik semptomları görülmez. Görece, daha rahat bir erken hamilelik dönemi geçirirler.Bebeğin kalp atış hızı 140’ın altında olur.

Dış görünümlerindeki güzelliğin daha fazla arttığı gözlemlenmektedir.

Erkek bebeğe hamile olan kadınların ayaklarının daha fazla üşümesi söz konusudur.

İdrarları parlak sarı renkte olur.

Vücutta kıl bulunan bölgeler normalden daha hızlı uzamaktadır.

Erkek bebek doğuracak olan kadınların hamilelik dönemlerinde ekşi ve tuzlu yiyeceklere aşerdikleri ve süt ürünlerini tüketmeye daha fazla yöneldikleri de gözlemlenmektedir.

Bebeğin Cinsiyetini Öğrenmek İçin Takvimler

Hamileliğin 4. Ayı, yani 16. Haftasında doktor kontrolünde girilen ultrasonlar bebeğin cinsiyetine dair en doğru sonuçları vermektedir. Yine de bazı ebeveyn adayları bu tarihten, hatta kadının hamile kalmasından önce doğacak çocuklarının cinsiyetine dair bilgi edinmek istemektedirler. Tıbbi olarak böyle bir belirlenim söz konusu olmasa da bazı batıl inanışlara ve halk geleneklerine dayalı yöntemlerin denenmesine ilgili anne ve baba adayları için iki yöntemden bahsetmek mümkündür.

Hamilelik cinsiyet hesaplama yöntemlerinden bazıları da hamilelik süreci içerisindeki belirtilerden tamamen bağımsız yollardan oluşmaktadır. Bu yöntemlerin arasında en yaygın olarak kullanılanı ise Çin Takvimi oluyor. Bu takvim aslında batıl inançlara dayanıyor. Ancak, takvimin 700 yıllık köklü bir geçmişi de var. Büyük oranda doğruluk payı olduğu söylenen bu takvime göre annenin yaşı ve hamile kaldığı aya göre çocuğun cinsiyetini belirmesi mümkün oluyor. Çinliler için yüzyıllardır kullanılan bu yöntem her ne kadar onların geleneklerinin bir parçası haline gelmiş olsa da bilimsel bir geçerliliği yoktur.

Bir diğer takvimle cinsiyet hesaplama yöntemi ise Rus Takvimi’dir. Bebeğin cinsiyetinin hesaplamasında anne ve babanın doğum tarihleri ile annenin en son adet gördüğü tarih kullanılmaktadır. Takvimde cinsiyet hesaplamasının esası anne ve babanın kan yenilenmesine dayanmaktadır. Ruslar tarafından oldukça sık kullanılan bu takvim yönteminin de ÇinTakvimi’nde olduğu gibi bilimsel bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Gebelik Luteoması

Gebelik luteoması hamile kadınlarda görülebilen bir sorundur. Aslında söz konusu olan bir kitledir. Bu kitlenin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir