Başlangıç / Gebelik / Hamilelik Döneminde Beslenme

Hamilelik Döneminde Beslenme

Her türlü alışkanlığın değişmeye başladığı hamilelik dönemlerinde beslenme alışkanlıklarında da bazı değişikliklerin olması söz konusudur. Her zamankinden daha dikkatli olunması gereken bu süreçte beslenme alışkanlıkları sadece annenin bünyesine değil, bebeğin gereksinimlerine göre de belirlenmelidir. Hamilelik döneminde beslenme ısından doğru bir program uygulanması hem rahat bir hamilelik süreci hem de rahat bir doğum gerçekleştirmek açısından da büyük önem taşımaktadır. Egzersizlerle desteklenmesi gereken beslenme düzeni için yararlı olan tavsiyelerden faydalanmak anne ve bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Beslenme

Hamilelik süresince beslenme açısından en rahat geçirilebilecek dönemdir. İlk 3 ay içerisinde anne adaylarının beslenme programlarında ciddi değişiklikler yapmalarına gerek yoktur. Bunun yanı sıra, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların ve yüksek oranda kafein tüketiminin kesilmesi kesinlikle şarttır. Hatta, uzmanlar, bu tür alışkanlıkların çocuk yapmaya karar verildiği anda kesilmesinin daha sağlıklı olacağı yönünde görüş bildirmektedir.

İlk üç ay içerisinde anne adayının mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleri olacağı için ağır yiyeceklerden kaçınarak kendini rahatlatabilir. Aşırı yağlı yiyecekleri tüketmek yerine yağsız, baharatsız ve kokusu baskın olmayan yiyecekleri tercih etmelidir. Besin değerleri yüksek olan bazı krakerler ve tuzlu yiyecekler bu konuda anneye yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra, raf ömrü uzun olan yiyeceklerden de uzak durmasında fayda vardır.

Anne adayları bu süreçte oldukça hassasiyet kazanabilmektedirler. Bu sebeple anne adaylarının canlarının istemediği yiyeceklerden uzak durmaları, kendilerini sadece sağlıklı olduğu için bazı yiyecekleri yemeye zorlamamaları gerekmektedir. hamilelik döneminde beslenme alışkanlıklarının ilk üç ay içinde değiştirilmeye başlanması gerekli değildir. Ancak, bu konuda gösterilen esnekliğin kontrolsüz bir kilo artışına yol açmaması gerektiği de unutulmamalıdır.

Hamilelik Sürecinde İlk 3 Aydan Sonra Beslenme

Anne karnındaki bebeğin belirgin bir şekilde gelişiminin de gözlenmeye başlanacağı bu süreçte beslenme alışkanlıkları da belirgin bir değişime uğramaktadır. Her şeyden önce günlük olarak alınması gereken kalori miktarında kayda değer bir artış gözlemleneceği için gün içinde 3 ana öğüne ekstra olarak 3 ara öğün eklenmesi gerekmektedir. Ara öğünlerdeki besinler ana öğünlerdekilerden daha hafif olacak şekilde seçilmelidir. Genellikle süt ve süt ürünleri, meyveler bu konuda dengeli bir ara öğün oluşturmaya yeterli olmaktadır. Süt ve süt ürünlerinin haricinde hamilelik döneminde beslenme alışkanlıklarının arasına yumurtanın eklenmesi de gereklidir. Atıştırmalık yiyecekler için ceviz, badem, kuru incir ve kayısı gibi yemişlerin tercih edilmesinde de bir sorun yoktur.

Sıvı tüketiminin de yine bu dönemde oldukça kayda değer bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Anne adayları her gün 3 litre sıvı tüketmelidir. Mineraller açısından zengin olan maden suyu da bu sıvı tüketimine dahildir. Birçok kişinin alışkanlığı olan çay kahve tüketiminde ise kontrollü olmak gerekmektedir. Demli çay içilmemesi ve günde bir fincanı geçmeyecek şekilde filtre kahve tüketimi uygun görülmektedir. Gazlı ve asitli içeceklerin tüketiminde ise mideye vereceği rahatsızlık göz önünde bulundurulmalı ve en fazla haftada bir ya da iki kere tüketilmekle yetinilmelidir.

Protein ihtiyacının da artışta olacağı bu dönemde kırmızı et tüketilmesinde fayda vardır. Bebeğin gelişimi için yüksek öneme sahip proteini haftalık beslenme programında en az iki öğünü kırmızı ete ayırarak karşılanabilmektedir. Kırmız etin yanı sıra balık da bebeğin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak balık seçiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Yüksek oranda cıva içeren ve “suşi” ya da tuzlama usulü çiğ balıklardan uzak durulması gerekmektedir.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Gebelik Luteoması

Gebelik luteoması hamile kadınlarda görülebilen bir sorundur. Aslında söz konusu olan bir kitledir. Bu kitlenin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir