Başlangıç / Gebelik / Hamilelik Jimnastik Hareketleri

Hamilelik Jimnastik Hareketleri

Hamilelik süresince yapılacak her türlü egzersizin hamilelik sürecine, doğum aşamasına ve doğumdan sonraki toparlanma sürecine belirgin bir katkı sağlıyor olduğu bilimsel çalışmalarla desteklenmektedir. Hamilelik süreci ve doğum sırasında kaslarda meydana gelecek değişimlerin tekrar eski haline döndürülmesi, hamilelik boyunca alınan fazla kiloların kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde verilebilmesi ve psikolojik açıdan da rahatlama sağlanılabilmesi adına, doktor kontrolünde ve tavsiyesinde bir dizi hamilelik jimnastik hareketleri yapılmasında fayda vardır.

İlk 3 Ay İçin Yapılabilecek Egzersizler

Hamilelik süresince belirleyeceğiniz bir egzersiz programıyla ilgili olarak bilinmesi gereken ilk şey buna doktor kontrolünde karar vermeniz gerektiğidir. Hamileliğin ilk üç ayı içinde hamilelik jimnastik hareketleri yerine daha çok yavaş tempoda yürüyüşler tercih edilmelidir. İlerleyen zamanlarda artacak olan ağırlığın karın bölgesinde olması dolasıyla da sırtı güçlendirmeye, omurganın dik olmasını sağlamaya yönelik egzersizleri yapmakta fayda vardır. Bunlar için en uygun olan egzersiz programlarını streching, pilates ve yoga arasından bulmak mümkündür.

3 ve 6. Aylar Arasında Yapılabilecek Egzersizler

Bu süreç içinde bebeğin anne karnındaki pozisyonu yüzünden sırt üstü hareketler yapmak faydalı değildir. Bebeğe çok baskı uygulayabilecek ve onu oksijensiz bırakabilecek bu tarz egzersizlerin yerine yürüyüşlerin temposu arttırılabilir. Bunun dışında, olağandışı bir rahatsızlanma ya da hassasiyet olmadığı sürece devam edilebilecek yoga ve pilates egzersizlerinde bedenin daha dikey pozisyonlarda olacağı egzersizler seçilmelidir.

6. ve 9. Aylar Arasında Yapılabilecek Egzersizler

Yürüyüşlerin, pilates ve yoganın hala devam edebilecek olduğu bu dönem anne karnının en şişkin halini aldığı dönemdir. Bu sebeple bebeğin korunmasına öncelik vermekte hassasiyet gösterilmelidir. Bebeğin güvenliği açısından yapılabilecek hareketlerin oturur pozisyonda olmasına ve doğum aşamasında da anneye yardımcı olacak nitelikleri baskın olan egzersizler arasından uygun olanların seçilmesine dikkat edilmelidir.

Hamilelik Boyunca Yapılabilecek 5 Egzersiz

Hamilelikte jimnastik hareketleri yaparken, yürürken, yoga ya da pilates yaparken dikkat edilmesi ve odakta tutulması gereken en önemli şey nefestir. Günlük hayatta bile yapılan egzersizlerde önemli bir yere sahip olan nefesi kontrol etmek ve doğru bir şekilde nefes alıp vermek yapılan egzersizlerin faydasının görülmesinde büyük rol oynamaktadır.

Sert bir zemine sırt üstü yatılır. Boynun düz durmasına dikkat edilir. Kollar, omuzları kasmadan yukarı kaldırılır ve avuçiçleri birbirine bakacak şekilde tutulur. Bu pozisyonda kollar yukarı aşağı hareket ettirilirken sadece kürek kemiklerinin inip kalkmasına dikkat edilir.Dik bir şekilde sandalyeye oturulur. Elastik bir kumaş ya da lastik iki ucundan tutulur. Kollar iki yana açılırken nefes verilir ve kapanırken de nefes alınır. Kolların iki yana açılmasıyla yapılan bu hareketin aynısı kolların başın üstünde kavuşturulması ve omuz hizasına indirilmesi ile de yapılır.

Bir sandalyenin arkasında ayakta durulur. Bacaklar omuz genişliğinden biraz daha fazla açılır. Pelvis kaslarının güçlenmesini sağlayacak bu harekette nefes verirken sandalyeden destek alarak aşağı doğru çömelinir ve nefes alırken de kalkılır.

Masa pozisyonunda durulur. Nefes verirken önce sağ kol açılır ve nefes alırken kapanır. Aynı şekilde, nefes verirken sol kol açılır ve nefes alırken kapanır. Her iki kolu da açıp kaparken belden hafif bir dönüş yapacak kadar geniş bir şekilde açılmalıdır. Ancak bu sırada belin incinmemesine ve çok zorlanmamasına özen gösterilmelidir.

Yan tarafın üstüne yatılıp dirseği yere dayayarak başa destek verilir. Bacaklar üst üste konulur ve 45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde dizden kalça kısmına doğru kırılır. Bu pozisyonu aldıktan sonra ayakların bitiştiği yerler birbirinden ayrılmadan, üstte duran bacak tümüyle havaya kalkmadan nefes verirken açılır ve nefes alırken kapanır.

 

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Gebelik Luteoması

Gebelik luteoması hamile kadınlarda görülebilen bir sorundur. Aslında söz konusu olan bir kitledir. Bu kitlenin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir