Başlangıç / Gebelik / Hamilelik Ne Zaman Belli Olur

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur

Yumurtanın sperm ile döllenmesi ile aslında hamilelik süreci başlamış olur. Bebeğin ilk 8 hafta olarak embriyo olarak adlandırıldığı dönem, fetus olarak adlandırıldığı 8. haftadan sonra ise toplam 9 aylık olacak sürecin devam edip doğumla sonlanmasıyla oluşur. İlk hamile kalındığı anda görülen bazı belirtiler olsa da “hamilelik ne zaman belli olur” sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Çünkü hamilelik belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ancak, adet gecikmesinin hemen her kadın için hamileliği ilk akla getiren belirti olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Gebelik Testleri ile Hamileliğin Anlaşılması

Yumurtanın döllendiği anda hemen hamilelik belirtilerinin ortaya çıkacağı söylenemez. Bu oluşumun kendini belli etmesi biraz süre geçmesi gerekmektedir. Genellikle en belirgin belirti adet kanamasının gecikmesi olarak görülmektedir. Özellikle, düzenli adet periyodları olan kadınların yumurtlama dönemini daha yüksek bir tahminle bilebilmeleri söz konusudur. Buna göre yapılacak bir hesaplamayla hamile kalınıp kalınmadığına dair bir ön görü elde etmek mümkündür.

Fakat adet dönemi kanamasının gecikmesiyle birlikte ilk yapılabileceklerden biri idrar testidir. “Hamilelik ne zaman belli olur” diye düşünmenize sebep olacak şüpheleriniz varsa adet kanamasının gecikmesini takriben 1 hafta içinde yapacağınız bir idrar testi bu konuda size bir sonuç verecektir. Eczanelerden temin edebileceğiniz idrar testlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesini alıp sabahları aç karnına gebelik kitini talimatlar doğrultusunda kullanarak bir sonuca ulaşabilirsiniz. %100 geçerliliği olmayan bu testler yine de hamilelikte artış gösteren HCG oranını tespit edebilmekte ve bu hormonun artışı doğrultusunda bir sonuç göstermektedirler.

Ancak, bu testlerin kesinlikle doğru sonuç vermeyeceğini göz önüne alarak bir hastaneye gidip kan testi yaptırmak daha fazla emin olmanızı sağlayacaktır. Yaptıracağınız kan testi için de yine adet döneminin gecikmesini beklemek ve 5-7 gün gibi bir gecikme olduğu takdirde yaptırmak gereklidir. Kan değerlerinde gözlemlenebilecek olan değişme yumurtalama döneminden 10 gün sonrasında daha sağlıklı değerlendirileceği için bahsi geçen gecikmeden önce testi yaptırmak sağlıklı sonuçlar vermeyebilir.

Hamilelikle İlgili İlk Belirtiler

Adet döneminin gecikmesi her zaman hamile olunduğuna işaret değildir. Bazı durumlarda aniden biyolojik düzenin değişmesi, aşırı stres, yorgunluk, bazı sağlık sorunları da adet dönemini sekteye uğratan etkenler arasında yer almaktadır. Elbette bu durum, özellikle yumurtlama döneminde, cinsel ilişkiye girilmesi halinde gebelik açısından değerlendirilmelidir. Adet dönemi gecikmesi hamileliğin tek belirtisi olmamakla birlikte diğer belirtilerin ortaya çıkması gecikmeden daha sonra ortaya çıkmaktadır.

Adet döneminin gecikmesi dışında vücutta meydana gelebilecek bazı başka belirtileri de gözlemleyebilmek mümkün olur. Özellikle adet gecikmesiyle birlikte erken dönem hamilelik belirtileri de görüldüğü takdirde kişinin bu konuda emin olması için gerekli adımları atmaya başlaması gerekmektedir. Erken dönem hamilelik belirtileri sıkça görülse de her hamililikte görülmez. Ancak bu belirtiler; sabahları mide bulantısı ve kusma, göğüslerde hassasiyet, aşırı yorgun hissetme, açlık hissi gibi sıralanabilir. Bu belirtileri kendinizde gözlemlemeye başladığınızda adet periyodlarınızın düzenini de göz önüne alarak hamile olup olmadığınızı öğrenmek için ilk adımı atmanız gerekebilir.

Bu belirtilerin vücutta gözlemlenebilmesi mümkündür. Ancak adet gecikmesi yaşanması, yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girilmiş olması ve bu belirtilerin bazılarının görülüyor olması da kesinlikle hamile olunduğu anlamına gelmez. Bunun için en kesin yöntem kan testi yaptırmaktır. “Hamilelik ne zaman belli olur” diye sorulduğunda ilk haftalar içinde bazı belirtilerin ortaya çıkabileceğini söylemek mümkün olsa da kesin olarak bir uzman tarafından yapılacak tahliller ya da ultrason en doğru sonucu verecek olan yöntemlerdir.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Gebelik Luteoması

Gebelik luteoması hamile kadınlarda görülebilen bir sorundur. Aslında söz konusu olan bir kitledir. Bu kitlenin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir