Başlangıç / Gebelik / Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Hamile kalmaya çalışan ya da hamile olduğundan şüphelenen kişiler öncelikle hamilelik testi nasıl yapılır diye araştırma yaparlar ve ilk olarak eczanelerden kolayca temin edilebilen ev tip hamilelik testlerini alırlar. Ev tipi hamilelik testlerinde idrarda Hcg hormonunun olup olmamasının araştırılması yapılır ve size pozitif yada negative sonuç göstererek sonuç verir.

Ev Tipi Hamilelik Testleri Nasıl Yapılır?

Ev tipi hamilelik testleri hamilelik şüphesi yaşayanların ilk başvurdukları yöntem olup yapılması oldukça kolay ve güvenilirliği de kan testine göre daha az olsa da yine de yüksek bir geçerliliğe sahiptir. Ev tipi gebelik testlerinin en doğru sonuç verebilmeleri için sabah saatlerinde hatta sabah ilk idrar ile yapılması gerekmektedir. En güvenilir ve doğru sonuç için aldığınız testin içindeki yönlendirmeleri iyi okuyup doğru yapmanız gerekmektedir.

Ev tipi hamilelik testlerinin yapılış olarak iki farklı çeşidi vardır. Bir kısım testler test çubuğunu idrar akışının üstüne getirmenizi söylerken bazı testlerde idrarı bir kaba alarak test çubuğunun idrar giriş bölgesine damlatılmasını istemektedir. Almış olduğunuz test hangi yolu izlemenizi öneriyor ise onu yapmanız testin doğru sonuç vermesi açısından son derece önemlidir.

Ev Tipi Hamilelik Testi Sonucu Nasıl Anlaşılır?

Ev tipi hamilelik testi nasıl yapılır hamilelik nasıl anlaşılır diye merak edenler için bayanlar hamile kaldıkları yani embriyo oluşmaya başladığı andan itibaren vücutlarında Hcg hormonu salgılanmaktadır. Bu hormone kanda ve idrarda kendisini belli etmektedir. Ev tipi hamilelik testleri idrarda Hcg hormonunun var olup olmadığını göstermektedir. Testin içinde bulunan çubuğa damlatılan idrar çubukta emildikten sonra tek çizgi belirmesi testin negative, çift çizgi belirmesi ise pozitif olduğu anlamına gelmektedir. Ev tipi hamilelik testlerinde pozitifin yanlış çıkması çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Yani yaptığınız testte çift çizgi belirmişise vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanı ile irtibata geçmeli ve kanda hamilelik testi yaptırmalısınız.

Evde yaptığınız hamilelik testi sonucu iki çizgi fakat silik olarak çıkmışsa bir kaç gün belkleyerek testi tekrarlamalı ya da kan testi yaptırmalısınız. Almış olduğunuz testin son kullanma tarihinin geçmiş olmadığına da dikkat etmelisiniz. Testin doğru sonuç vermesi için aldığınız testin içinde yazılı ve resimli belirtilen tüm talimatlara eksiksiz olarak uymalısınız ve bekleme süresinin sonuna kadar sabırla beklemelisiniz.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için hamilelik testi yapmak ve bu süreç oldukça stresli geçmekte, yapılan testler negative çıktıkça kişilerin psikolojileri bozulmaktadır. Ama bilmelidir ki hamile kalınması stresten uzak durulması ve hormonlar ile oldukça bağlantılıdır. Stres altındaki kişilerde hormone dengesizlikleri de yaşanması sık görüldüğü için öncelikle hayatınızın mucizesine kavuşmayı beklerken stresten uzak durmalı ve mümkünse rahat davranmalısınız. Eczaneden almış olduğunuz gebelik testinin sonucunu kesinleştirmek için de mutlaka bir laboratuvar ortamında kandan gebelik testi yaptırmanız doğru olacaktır.

Bir çok kadın hamilelik testi nasıl yapılır ayrıntılı bilgiye sahip olmadığı için almış olduğu testleri doğru uygulayamamkta ve ortaya yanıltıcı sonuçlar çıkmaktadır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu ev tipi hamilelik testlerinin pozitif sonucunun yanlış olması fazla karşılaşılan bir durum değildir fakat hamilelik olduğu halde testin negative göstermesi karşılaşılan durumlar arasındadır. Bu yüzden testin talimatlarının eksiksiz yerine getirilmesi, alınan testin tarihinin geçmiş olamması gibi etmenlerin önemi büyüktür. Ve tabiki de hamileliğin var olup olmadığının anlaşılmasının en kesin ve doğru yolu Laboratuvar ortamında kanda beta Hcg hormonunun bakılması işleminin yapılmasıdır.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur

Yumurtanın sperm ile döllenmesi ile aslında hamilelik süreci başlamış olur. Bebeğin ilk 8 hafta olarak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir